Konkurs Chopinowski 2015

"Wielki zawód". Tych nazwisk zabrakło w III etapie Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 14:13
Komentatorzy Dwójki są zgodni, że w tym roku jury Konkursu Chopinowskiego jest bardziej otwarte na indywidualności. Z niektórymi decyzjami trudno jednak się zgodzić.
Audio
  • Podsumowanie II etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego (13 października)
Qi Kong, pianista z Chin, którego wykonania w I i Ii etapie przesłuchań zachwyciły krytyków, werdyktem jury nie przeszedł do półfinału XVII Konkursu Chopinowskiego
Qi Kong, pianista z Chin, którego wykonania w I i Ii etapie przesłuchań zachwyciły krytyków, werdyktem jury nie przeszedł do półfinału XVII Konkursu ChopinowskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Małgorzacie Pęcińskiej na liście uczestników III etapu przesłuchań zabrakło przynajmniej pięciu nazwisk. - Przede wszystkim znakomitego Qi Kong! Nie mogę zrozumieć, że nie doceniono kogoś, kto pokazał właściwie zamknięte recitale, kto doskonale czuje formę, pięknie szuka nastrojów - mówiła dziennikarka Dwójki. Pominięciem reprezentanta Chin rozczarowany jest również Andrzej Sułek, dla którego podobnie niezrozumiała jest nieobecność wśród 20 uczestników III etapu Rachel Naomi Kudo (USA) i Arsenija Tarasevicha-Nikolaeva (Rosja). Małgorzata Pęcińska żałowała nawet kilku pianistów, którzy nie wyszli z I etapu przesłuchań. 

Werdykt jury XVII Konkursu Chopinowskiego >
Krzysztof Książek.JPG
Uczestnicy III etapu przesłuchań

Kryteria, którymi kierowało się jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, próbował rozgryźć także prof. Andrzej Ratusiński. Niesłusznie, jego zdaniem, zabrakło w półfinale Andrzeja Wiercińskiego, przeszli natomiast dwaj pianiści, których występy nie zapadły pedagogowi w pamięć.

W podsumowaniu II etapu przesłuchań nasi komentatorzy dużo uwagi poświęcili szczególnie kontrowersyjnemu pianiście, ujawnili nazwiska swoich faworytów, a oceniając wykonania utworów tanecznych Fryderyka Chopina podkreślali, do zagrania którego z nich potrzebne jest poczucie humoru, a które miały "wdzięk gimbazy"? Andrzej Sułek dodał też, że pewien egzamin oblałaby większość uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego.

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Goście: Małgorzata Pęcińska (krytyk muzyczny, dziennikarka), prof. Andrzej Ratusiński (pianista, pedagog), Andrzej Sułek (pianista, krytyk muzyczny)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 21.30

asz/bch

Czytaj także

43 pianistów w II etapie Konkursu Chopinowskiego!

07.10.2015 22:44
Jury po przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do kolejnej rundy przesłuchań zakwalifikowało pianistów z 16 krajów. Wśród nich największą grupę stanowią Polacy.
Ogłoszenie wyników I etapu Konkursu Chopinowskiego 2015
Ogłoszenie wyników I etapu Konkursu Chopinowskiego 2015Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
02'46 Małgorzata Pęcińska, Andrzej Sułek, Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska komentują wyniki I etapu Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)
09'37 Ogłoszenie wyników I etapu Konkursu Chopinowskiego 2015 (Dwójka)
więcej

serwis specjalny
Miyako Arishima 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Po pięciu dniach przesłuchań do II etapu 17. Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 8 pianistów z Polski, 5 z Chin, Japonii i Korei Południowej, 4 ze Stanów Zjednoczonych, 3 z Rosji i Kanady, 2 z Włoch oraz po 1 z Węgier, Francji, Chorwacji, Ukrainy, Czech, Grecji, Łotwy i Wielkiej Brytanii.

Przesłuchania II etapu rozpoczną się 9 października o godzinie 10:00 i potrwają do 12 października.

Oto pełna lista:

Soo Jung Ann (Korea Południowa)
Miyako Arishima (Japonia)
Łukasz Piotr Byrdy (Polska)
Michelle Candotti (Włochy)
Luigi Carroccia (Włochy)
Galina Chistiakova (Rosja)
Seong-Jin Cho (Korea Południowa)
Ivett Gyӧngyӧsi (Węgy)
Chi Ho Han (Korea Południowa)
Olof Hansen (Francja)
Zhi Chao Julian Jia (Chiny)
Aljoša Jurinić (Chorwacja)
Su Yeon Kim (Korea Południowa)
Dinara Klinton (Ukraina)
Aimi Kobayashi (Japonia)
Qi Kong (Chiny)
Marek Kozák (Czechy)
Łukasz Krupiński (Polska)
Krzysztof Książek (Polska)
Rachel Naomi Kudo (USA)
Kate Liu (USA)
Eric Lu (USA)
Łukasz Mikołajczyk (Polska)
Alexia Mouza (Grecja)
Mayaka Nakagawa (Japonia)
Szymon Nehring (Polska)
Piotr Nowak (Polska)
Arisa Onoda (Japonia)
Georgijs Osokins (Łotwa)
Jinhyung Park (Korea Południowa)
Charles Richard-Hamelin (Kanada)
Dymitr Szyszkin (Rosja)
Rina Sudo (Japonia)
Michał Szymanowski (Polska)
Arseny Tarasevich-Nikolaev (Rosja)
Alexei Tartakovsky (USA)
Alexander Ullman (Wielka Brytania)
Chao Wang (Chiny)
Andrzej Wierciński (Polska)
Zi Xu (Chiny)
Yike (Tony) Yang (Kanada)
Cheng Zhang (Chiny)
Annie Zhou (Kanada)

bch

Czytaj także

Trzech Polaków zagra w III etapie Konkursu Chopinowskiego. "Wybór był bardzo trudny"

13.10.2015 07:41
Znamy nazwiska uczestników trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród 20 pianistów znalazło się trzech Polaków: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring. Listę zakwalifikowanych odczytał dyrektor Konkursu, Artur Szklener.
Polak Łukasz Krupiński w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas drugiego dnia drugiego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Polak Łukasz Krupiński w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas drugiego dnia drugiego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka ChopinaFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
01'00 Trzech Polaków w trzecim etapie Konkursu Chopinowskiego. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
00'20 Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń przyznała, że wybranie 20 pianistów, którzy zaprezentują się w trzecim etapie, było bardzo trudnym zadaniem (IAR)
00'20 Nazwiska szczęśliwców odczytał dyrektor Konkursu Chopinowskiego Artur Szklener (IAR)
więcej

Oprócz polskich pianistów, w trzecim etapie wystąpią Luigi Caroccia z Włoch, Galina Chistiakowa i Dmitrij Szyszkin z Rosji, Seong-Jin Cho, Chi Ho Han i Su Yeon Kim z Korei Południowej, Aljoša Jurinić z Chorwacji, Dinara Klinton z Ukrainy, Aimi Kobayashi z Japonii, Marek Kozák z Czech, Kate Liu, Eric Lu i Aleksiej Tartakowski ze Stanów Zjednoczonych, Zi Xu z Chin, Georgijs Osokins z Łotwy oraz Charles Richard-Hamelin i Yike Yang reprezentujący Kanadę.

Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń przyznała, że wybranie dwudziestu pianistów, którzy zaprezentują się w trzecim etapie, nie było łatwe. - Jury miało ciężkie chwile, bo wybór przy takim bogactwie różnorodnych i ciekawych wykonań był naprawdę dla każdego z nas trudny - powiedziała.

Obecni w Filharmonii Narodowej zakwalifikowani pianiści nie kryli radości, wśród nich 26-letni Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin: "Ulga to pierwsze słowo, jakie mi przychodzi. Miałem co prawda dobre odczucia po tym, co zaprezentowałem w drugim etapie, a więc cieszę się, że jurorzy też byli podobnego zdania. Jestem bardzo szczęśliwy, że po raz trzeci będę mógł zagrać w tej pięknej sali Filharmonii warszawskiej i dla tej wspaniałej publiczności. Być w półfinale to już przekracza moje marzenia. Jestem taki zadowolony, że mogę zagrać to, co przygotowałem na ten konkurs. Ludzie powinni postrzegać ten konkurs jako święto muzyki Chopina i sztuki pianistycznej, a nie jako konkurencję olimpijską.

Posłuchaj
00:26 charles.mp3 Charles Richard-Hamelin o Konkursie Chopinowskim (IAR)

 "Chopin nie był szczęśliwym człowiekiem"

Katarzyna Popowa-Zydroń specjalne słowa skierowała do tych, którym nie udało się zakwalifikować. Wyraziła nadzieję, że mimo porażki udział w Konkursie Chopinowskim będzie dla nich ważnym doświadczeniem. - Jesteście młodymi i świetnymi artystami. Jeśli prawdziwie kochacie muzykę, a nie tylko sukces, ta nieprzyjemna chwila może się okazać cenna - mówiła.

Jak podkreśliła, "artysta potrzebuje wszystkich doświadczeń. Tych smutnych nawet bardziej". - Chopin nie był szczęśliwym człowiekiem i jego twórczość nie powstała jako wyraz zadowolenia. Proszę przyjąć werdykt jury i podążać dalej swoją artystyczną drogą, budując swoją osobowość, a sukces niechybnie przyjdzie. Nie trzeba go szukać, on was znajdzie - zakończyła.

Serwis specjalny
pianino 1200.jpg
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Trzeci etap potrwa od 14 do 16 października. Do finału, zaplanowanego na 18-20 października, zakwalifikuje się 10 pianistów. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października, a w ten sam dzień w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie 22 i 23 października.

Zgodnie z tradycją, podczas konkursowych przesłuchań wykonywane są wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina. Według regulaminu, uczestnicy nie mogą wykonywać tych samych utworów na różnych etapach muzycznej rywalizacji. Jeśli występ nie wypełnia określonego minimum czasu, pianista może zagrać dodatkowo dowolny utwór lub utwory Chopina.

Ponad 450 zgłoszeń

Po ogłoszeniu w ubiegłym roku naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach.

Udział w październikowym konkursie, z pominięciem eliminacji, zgodnie z regulaminu konkursu zapewniło sobie siedmiu pianistów. Kilku pianistów z rozmaitych powodów wycofało się z udziału w konkursie. Ostatecznie w Konkursie wzięło udział 78 pianistów, w tym 14 Polaków.
Konkurs odbywa się co pięć lat. 16. edycja konkursu odbyła się w 2010 r. w rocznicę 200. urodzin Chopina. Wygrała ją Rosjanka Julianna Awdiejewa.

Organizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmituje i komentuje radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości jest poświęcony Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.

<<<Niezwykłe radio na niezwykły czas. Cyfrowe Radio Chopin>>>

IAR,PAP,kh